Організація освітньо-виховного процесу в ДНЗ

Педагогічна тема: «Забезпечити відповідність змісту освітньо-виховної роботи з дітьми основним вимогам та концептуальним засадам Базового компонента дошкільної освіти України (нова редакція) та комплексних освітніх програм, а саме: програми виховання і навчання дітей від двох до семи років  «Дитина» та програми розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» з метою гармонійного й різнобічного розвитку дитини дошкільного віку».

Зміст навчально-виховного процесу визначається:

• Базовим  компонентом дошкільної освіти (нова редакція), схваленого рішенням колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 04.05.2012 протокол №5/2-2, затвердженого наказом  Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.05.2012 №615;
  • Програмою виховання та навчання дітей від двох до семи років  «Дитина»,наук. кер. Проскура О.В. Кочина Л.П., Кузьменко В.У., Кудикіна Н.В.;
  • Програмою розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», схваленою рішенням колегії  Міністерства освіти і науки , молоді та спорту України від 01.03.2012, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту  України від 21.05.2012  № 604 «Про навчальну програму розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт».

Дошкільний навчальний заклад у 2014/2015 навчальному році  здійснює навчально-виховний процес відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад, Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція) та методичного листа Міністерства освіти і науки України від 27.06.2014 №1/9-341 «Інструктивно-методичні рекомендації «Організація роботи в дошкільних навчальних закладах у 2014/2015 навчальному році».

Пріоритетний напрямок: художньо - естетичний.

Планування роботи в дошкільному закладі  здійснюється  на підс¬таві вимог Листа МОН України  № 1/9-455 від 03.07.09 року «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах» та  листа Інституту інноваційних технологій і змісту освіти від 26.07.2010 № 1.4/18-3082 «Про організовану і самостійну діяльність дітей у дошкільному навчальному закладі». При плануванні роботи  використовується блочно-тематичний принцип, який базується на інтегрованому підході до організації життєдіяльності дітей, який забезпечує змістову цілісність, системність, послідовність, ускладнення та повторення програмового матеріалу. Планування освітньої роботи з дітьми  здійснюється зарежимними моментами  з урахуванням  завдань освітніх ліній нової редакції Базового компонента дошкільної освіти.

Структура навчального процесу

Навчальний день поділяється на три блоки:

Ранковий навчальний блок - тривалість з 6.30 до 9.00 годин - до нього входять:

• спільна діяльність вихователя з дитиною;
  • вільна самостійна діяльність дітей.

Розвивальний блок - тривалість з 9.00 до 10.30 годин - представляє собою організоване навчання у формі занять.

Вечірній блок - тривалість з 15.00 до 18.30 годин - включає в собі:

• гуртки за напрямками: художньо-естетичний, фізичний,  екологічний розвиток; народознавчий;
  • а також:  спортивні години;  самостійна діяльність дитини і його спільна  діяльність з вихователем.

Структура навчального року

Навчальний рік починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року:

з 1 вересня по 15 вересня - адаптаційний, діагностичний період (виявлення педагогами рівня і проблем розвитку дитини на початку навчального року);
з 15 вересня по 10 травня навчальний період;
з 10 травня по 30 травня діагностичний період (вивчення педагогами рівня і проблем розвитку дитини на кінець навчального року).

З 1 червня по 31 серпня триває оздоровчий період.

У навчально-виховному процесі використовуються такі форми організації діяльності дітей :
  • спеціально-організована навчальна діяльність - заняття, ігри, праця, гурткова робота;
  • самостійна: художня діяльність, театралізована, продуктивна праця, гра, спілкування.

Сучасні підходи щодо організації різних форм навчання :
  • колективні та індивідуальні;
  • різноманітні типи занять: фронтальні (зі всією групою дітей), групові ( до 15 дітей), індивідуально-підгрупові ( до 8 дітей), індивідуальні (1-4 дитини);
  • види занять: комплексні, тематичні, комбіновані, домінантні, інтегровані;
  • тривалість спеціально організованої навчальної діяльності (занят¬тя) для дітей  третього року життя - до 10-15 хвилин, для дітей четвертого та п'ятого років життя - від 15 до 25 хвилин, для дітей шостого року життя - від 25 до 35 хвилин.